سرطان پوست

سرطان پوست و علائم آن

در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی در رابطه با سرطان پوست و درمان سرطان پوست خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. به صورت کلی پوست بدن انسان یکی از بزرگترین یا بهتر بگوییم وسیع‌ترین عضو بدن بوده و از ما در برابر صدمات احتمالی محافظت می‌کند. همچنین از دیگر مزیت‌هایی که پوست برای ما به همراه دارد می‌توانیم به تنظیم دمای بدن و جلوگیری از کاهش آب بدن اشاره کنیم. اما سرطان پوست چگونه ایجاد می‌شود، در واقع پوست بدن انسان همیشه در حال بازسازی خود و از بین بردن بافت‌های قدیمی و جایگزین کردن بافت‌های قدیمی می‌باشد. ترمیم پوست با استفاده از تقسیم شدن سلول‌های موجود در پوست انجام می‌شود اما در برخی از مواقع این تقسیم شدن سلول‌ها دچار اختلال شده و طی آن توده‌ای از خود یا مایع لنفاوی موجود در پوست ایجاد خواهد شد. توده‌ای که در پوست ایجاد می‌شود را به اصطلاح سرطان پوست می‌نامند و اختلال و توده‌ای که ایجاد می‌شود نیز به دو نوع خوش خیم و بد خیم تقسیم می‌شود. در ادامه مقاله در رابطه با مسائلی همچون ؛ سرطان پوست چیست؟ سرطان پوست کشنده است ؟ کشنده‌ترین سرطان پوست؟ و درمان سرطان پوست توضیحات کاملتری خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم داد.

 

سرطان پوست چیست؟

سرطان پوست چیست؟ شاید جزو اصلی‌ترین یا ابتدایی‌ترین سوالی است که در زمینه سرطان پوست در صورتی که اطلاعاتی در این زمینه نداشته باشید برای شما مطرح می‌شود. توضیحات کوتاهی در رابطه با چگونگی پدید آمدن این نوع سرطان خدمت شما عزیزان در پاراگراف قبلی عرض کردیم اما در ادامه به ابعاد دیگری از این بیماری یا اختلال خواهیم پرداخت. در ابتدا لازم است تا یک دسته بندی کلی از سرطان پوست داشته باشیم. سرطان پوست سالانه بسیاری از مردم جهان را درگیر خود می‌کند اما کمتر ۱۰% از آنها کشنده بوده و موجب مرگ بیمار خواهد شد. کمتر از ۱۰% از سرطان‌های پوست ملانوما بوده و ۹۰% از آنها نیز غیر ملانوما می‌باشد. مواردی که غیر ملانوما هستند و کشنده نبوده و تنها با معاینه و انجام اقدامات لازم از سوی پزش متخصص قابلیت رفع و درمان کامل دارند.

اما سرطان پوست به چه شکل ایجاد خواهد شد و عوامل ایجاد کننده این نوع بیماری چه چیز‌هایی هستند. سرطان پوست با اختلال در ترمیم نشدن DNA و تقسیم و رشد بی رویه و مدیریت نشده اتفاق می‌افتد. در بعضی از موارد عوامل ژنتیکی در ایجاد این اختلالات سهیم و تاثیر گذار می‌باشد اما در بیشتر مواقع آسیب‌هایی که بر اثر اشعه‌ی ماورا بنفش UV نور خورشید به پوست وارد می‌شود، ممکن است مشکلاتی همچون سرطان پوست را برای فرد به همراه داشته باشد. نشانه‌های شکل‌گیری سرطان پوست می‌تواند تغییر رنگ و تیره شده بخشی از پوست یا ایجاد برآمدگی‌هایی بر روی پوست باشد که در صورت مشاهده باید در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه شود تا درمان در همان ابتدا و به صورت سرپایی صورت بگیرد. توجه داشته باشید که بی توجهی به تغییرات ماندگار و عجیب بر روی پوستتان می‌تواند نشانه‌هایی از رسیدن آسیب‌های جدی به پوست باشد و باید به آن توجه کنید و آن را جدی بگیرید تا تبدیل به مشکلی بزرگتر و جدی‌تر نشود.

علائم شروع سرطان پوست

علائم شروع سرطان پوست معمولاً در یک اندام دیده می‌شود و در صورتی که تومور بدخیم باشد امکان سرایت به اندام‌های دیگر از طریق عروق خونی یا مایع لنفاوی بسیاری بالا می‌باشد. اما در صورتی که تومور خوشخیم باشد و در بخشی از اندامی در بدن دیده شود سرطان نامیده نشده و با انجام کار‌های لازم می‌توان اقدام به درمان آن نمود. تومور بدخیم نیز می‌تواند تنها در یکجا و در یک اندام خود را نشان دهد. اما احتمال حمله به سلول‌های مجاور خود را باید از تومور و سلول‌های سرطانی داشته باشیم. همانطور که اشاره شد تومور بدخیم نیز می‌تواند در یک مکان مشخص از اندام بدن بیمار دیده شود اما در صورتی که به بقیه اندام‌ها سرایت نکرده باشد به آن سرطان پوست موضعی گفته می‌شود.

نکته‌ای که می‌توانیم در این رابطه و علائم ایجاد این نوع اختلال در بدن آن بپردازیم سرایت کردن به ناحیه دیگری از اندام بدن و درگیر کردن یک اندام جدید می‌باشد. در واقع زمانی که بیماری از یک نوع سرطان رنج می‌برد و در اندام‌هایی مشخص با آن درگیر می‌باشد، ممکن است سلول هاسی سرطانی یکی دیگر از اندام‌های بدن را به صورت کامل درگیر کند و در این صورت به آن سرطان ثانویه یا متاستازگفته می‌شود. سرطان ثانویه یا متاستاز در واقع تحت همان عنوان سرطان اولیه‌ای که بیمار با آن درگیر بوده است شناخته می‌شود. به عنوان مثال در صورتی که سرطان پوست به اندام دیگری سرایت کند آن را تحت عنوان اندام درگیر شونده نام گذاری نکرده و به آن سرطان ثانویه تحت عنوان سرطان اولیه بیمار گفته می‌شود.

کشنده‌ترین نوع سرطان پوست؟

همانطور که در پاراگراف‌های قبلی نیز به آن اشاره داشتیم سوالات رایجی که در رابطه با سرطان پوست مطرح است این دو سوال یعنی سرطان پوست کشنده است؟ کشنده‌ترین نوع سرطان پوست؟ می‌باشد. در موارد بالا به کشنده‌ترین نوع سرطان پوست یعنی ملانوما اشاره کردیم و اشاره کردیم که کمتر از ۱۰% از ۳ میلیون ابتلا به سرطان پوست جزو این دسته قرار می‌گیرند. بنابراین در جواب سوال سرطان پوست کشنده است؟ باید بگوییم که بله در موارد بسیار کم و نادر ممکن است منجر به مرگ فردی که با سرطان پوست درگیر شده است بشود. اما توجه داشته باشید که کشنده‌ترین نوع سرطان پوست که خدمت شما عرض کردیم طبق آمار درصد بسیار پاییینی را به خود اختصاص داده و از این رو نیاز به نگرانی در رابطه با آن نیست. اگر فردی با توجه به علائم و نشانه‌هایی که به آن پرداختیم رو به رو شد با مراجعه به موقع به پزشک متخصص می‌تواند این اختلال یا بیماری را به راحتی مدریت، کنترل و درمان کند.

درمان سرطان پوست

جراحی

درمان‌های مختلفی در رابطه با این بیماری مطرح می‌باشد یکی از مهمترین و اصلی‌ترین روش درمان سرطان پوست عمل جراحی می‌باشد. این روش باید به دست پزشکان و متخصصین این امر انجام شده و در صورتی که عمل جراحی به صورت اشتباه یا ناشیانه انجام شود تبعات بد و جبران ناپذیری را برای بیمار به همراه دارد. در عمل جراحی جهت درمان سرطان پوست پزشک با استفاده از بی حسی موضعی و به صورت سرپایی قسمت مورد نظر را به همراه قسمتی از حاشیه پوست اطراف توده را جدا خواهد کرد.

پرتو درمانی

در صورتی که عمل جراحی جهت درمان سرطان پوست انجام شود و پزشک متخصص احتمال دهد تا سلول‌های سرطانی اندکی در محل باقی مانده باشند از این روش برای از بین بردن کامل سلول‌های سرطانی و به نوعی برای اطمینان حاصل کردن از پاکسازی کامل استفاده می‌شود. در صورتی که متاستاز شکل گرفته باشد و سلول‌های سرطانی به مغز یا استخوان نفوذ کرده باشند برای درمان آن از این روش درمانی استفاده می‌شود.

دارو‌های هدفمند

روش دیگری که برای دفع سلول‌های سرطانی یا به صورت کلی جهت درمان سرطان پوست استفاده می‌شود استفاده از دارو‌های هدفمند می‌باشد. استفاده از این روش با تشخیص پزشک متخصص در صورتی اثر بخش است که پزشک سلول‌های سرطانی را به دقت بررسی کرده و در صورت لزوم برای کنترل و از بین بردن آنها از این روش استفاده کند. به عنوان مثال از این روش درمانی و از این دست دارو‌ها جهت کمک و اثر بخش‌تر کردن روند درمان به روش شیمی درمانی نیز استفاده می‌شود. اما اساس کار این نوع دارو‌ها به چه شکل است؟ دارو‌های هدفمند با نزدیک کردن و پیوستن به سلول‌های سرطانی آنها را در زمان و فرایندی مشخص از بین خواهند برد. توجه داشته باشید که این روش‌ها تنها توسط پزشک متخصص تجویز می‌شود و استفاده خودسرانه آن می‌تواند عواقب بدی برای شما همچون بالا رفتن شدت بیماری به همراه داشته باشد.

ایمونوتراپی

رابطه با درمان سرطان پوست و مقابله با کشنده‌ترین نوع سرطان پوست یعنی ملانوم و سلول مرکل ممکن است یکی از اولین پیشنهاد‌های پزشک متخصص به فرد بیمار ایمونوتراپی باشد. این روش اثر بخشی بالایی داشته و می‌تواند تومور‌های بدخیم را تا حدودی از بین برده و روند درمان را تسریع ببخشد.

سخن آخر

در اینجا جا دارد تا به این موضوع اشاره کنیم که کشنده‌ترین نوع سرطان پوست نیز امکان درمان را داشته و در صورت مبتلا شدن به این نوع از سرطان پوست باید طبق دستورات و تجویز پزشک متخصص پیش بروید تا نتیجه ایده آل شما میسر شود. نکته‌ای که باید به آن توجه لازم را داشته باشید محافظت از پوست در مقابل اشعه ماورا بنفش می‌باشد. در صورتی که مجبور بودید مدت زمان زیادی را زیر نور مستقیم خورشید سپری کنید، سعی کنید از کرم‌های ضد آفتاب مناسب استفاده کنید تا آسیب‌های احتمالی به پوست خود را به حداقل برسانید. نکته بعدی که باید به آن توجه داشته باشید این موضوع است که در صورت متوجه تغییرات طولانی مدت با ویژگی‌هایی که در بخش‌های قبلی به آن اشاره کردیم شدید در کمترین زمان ممکن به پزشک متخصص جهت بررسی آن مراجعه کنید تا در صورت بروز هر نوع مشکلی بتوان به صورت سرپایی آن را درمان و برطرف کرد.

به اشتراک بگذارید: 

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + نوزده =