شامپو

آشنایی بیشتر با انواع شامپو و چگونگی مصرف آن

شامپو چیست ؟

شامپو ها شامل فرمولهایی از مواد تمیز کننده هستند که موجب تمیز شدن مو و پوست سر میشوند و طیف گسترده ای دارند. ماده اصلی تمیز کننده شامپو سورفاکتانت نام دارد. آب، مواد کف ساز، مواد مطلوب کننده (مثل رنگ و اسانس و مواد براق کننده)، مواد حالت دهنده و نرم کننده مو، مواد نگهدارنده (ضد باکتری)، مواد سفت کننده قوام شامپو و مواد شبه دارویی (طبی) باخاصیت درمانی، از موارد دیگری هستند که در فرمولاسیون شامپوها مورد استفاده قرار می گیرند.

علت تنوع شامپوها وجود این متغیرها است که در طراحی فرمول شامپوها وجود دارد. مثلا اینکه مو خشک، چرب یا معمولی باشد یا صاف، مجعد یا فر باشد یا با موادی مثل رنگ و دکلره دستکاری شده باشد، نیاز به فرمولاسیون های جداگانه ای دارد.

رایج ترین روش دسته بندی شامپو تفکیک آنها براساس انواع مو (چرب، خشک و معمولی) می باشد:

۱) شامپو موی چرب میزان تولید چربی کف سر را کاهش نمی دهد بلکه موی چرب را بهتر تمیز می کند.

۲) شامپو موی خشک موها را نرم تر و هیدراته میکند.

۳) شامپو موی معمولی نیز خاصیت بینابین این دو را دارد.

 

شامپو لامینین

 

مواد تشکیل دهنده شامپوها

حدود ۹۰ درصد ماده تشکیل دهنده شامپو آب است، ۲ تا ۸ درصد پاک کننده ها و عوامل کف کننده و حدود ۱ درصد را مواد معطره تشکیل میدهد. مهمترین فاکتور در تعیین کیفیت شامپو استفاده از سورفاکتانت مناسب و مرغوب است ونه میزان کف، عطر و یا غلظت شامپو.

سورفاکتانت ها پاک کننده های صناعی و سنتتیک هستند و انواع مختلف دارند. برخی از آنها قویترند و برخی ملایمتر، برخی بار مثبت دارند و برخی بار منفی و برخی نیز دو قطبی اند.

معمولا در شامپوها ترکیبی از مواد مختلف پاک کننده به کار برده می شود. معروفترین سورفاکتانت سدیم لوریل سولفات است که خاصیت پاک کنندگی بالایی دارد ولی مو را بسیار خشک میکند. سدیم لورت سولفات و سولفوسوکسینات هم انواع دیگر سورفاکتانت هستند.

معمولا به شامپوها عوامل تقویت کننده کف اضافه می کنند تا شامپو هنگام استفاده کف بیشتری کند، همچنین مواد خاصی اضافه میکنند تا شامپو غلیظ تر شده و موجب براق کنندگی بیشتری شود. عطر و اسانس هم جهت خوشبو کردن به شامپوها افزوده میشود. به همه این مواد مطلوب کننده می گویند و تاثیری در کارایی شامپو ندارند.

 

شامپو موی سر

 

شامپوهای طبی

مواد فعال شبه دارویی می توانند برای هدف های خاصی در فرمول شامپو استفاده شوند. مواد ضد شوره، ضد ریزش، ضد خارش و ضد موخوره از این نوع مواد هستند.

ترکیبات ضد قارچ شامل:

سلنیوم سولفاید، کتوکنازول، اکتوپیروکس و زینک پیریتیون

ترکیبات ضد ریزش مثل:

کافئین, رزماری, گیاه دم اسب

ضد پسوریازیس شامل:

ترکیبات تار (قطران)

ضد خارش مثل:

پانتنول

بهترین راه برای پیدا کردن شامپوی مناسب، آگاهی از ترکیبات موجود در شامپو ها و شناخت نوع مو می باشد. استفاده از شامپوی نامناسب منجر به کدورت و آسیب دیدگی موها می شود، در صورتیکه اگر شامپوی مناسب موی خود را پیدا کنید می توانید با خیال آسوده موی خود را هر روز و یا چند بار در روز شامپو بزنید.

شامپوهای نرم کننده:

دسته ای از محصولات مراقبت از مو می باشند که موها را نرم و قابل کنترل می کنند به طوری که شانه زدن و حالت دادن به آنها پس از شستشو بسیار آسان می شود. در شامپوهای نرم کننده یا ۲ در ۱ تمام ویژگیهای تمیز کنندگی یک شامپوی معمولی حفظ شده و علاوه بر آن از مواد تشکیل دهنده یک نرم کننده برای کمک به ایجاد موهایی نرم تر و قابل کنترل تر استفاده شده است.

دانستنی های مو و شامپو

پوست سر و موها بطور معمول بوسیله چربی پوست که توسط غدد چربی این ناحیه ترشح میشوند چرب می شود. ایت ترشحات باعث حفاظت مو و پوست در برابر از دست دادن رطوبت شده و حالت درخشندگی به موها می دهند. به منظور پاک کردن موها از غبار و اجرام بشر از دیرباز به صور مختلف شوینده ها که در گذشته پودرهای گیاهی – گل اخری در نهایت صابون و امروز از شامپوهای مختلف در این راستا سود می گیرد.

سورفکتانت ها که مواد فعال شامپو را تشکیل می دهند سبب احاطه و بدام انداختن ذرات چربی شده و بعد از آب کشی چرک  و آلودگی مو را با خود از روی سر جدا می نمایند. باید دانست ریزش موها علل مختلفی دارد و استفاده از صابون یا شامپوها ی مختلف چندان در رویش مو موثر نمی باشد. صابون ها در دو شکل عمده دارند، با PH صابون های معمولی بالاست و باغث آسیب به پوست و موها میشود. ثانیا استفاده از صابونهای معمولی با آب لوله کشی سبب ایجاد نمک کلسیم می شوند که به موها می چسیند و باعث شکنندگی و کدر شدن و آشفتگی موها شده و شانه کردن آنها را مشکل می سازند. برای همین شامپوها یی ابداع شده اند که مشکلات صابون را نداشته باشند. همانطور که اشاره شد سورفکناتها چرک و آلودگی را به دام انداخته و ساختار شیمیایی بنام میسل را ایجاد می کنند که با آب شسته شده و باعث پاکیزگی و لطافت موها میشود. سورفکناتها به چهار گروه آنیونی، کاتیونی، غیر یونی و خنثی تقسیم می شوند.

معمولا از این چهار ماده به اشکال مختلف در شامپو ها استفاده میشود، امروزه شامپوها در انواع خشک، چرب، معمولی، ضد شوره، رنگ شده، صدمه خورده بعد از دکلره کردن و غیره ساخته میشوند حتی جهت یافتن سلیقه های مختلف مردم به رنگ ها و بو ها و قوام مایع دقت کرده و سعی دارند که افراد با هر نوع سلیقه ای بتوانند از آنها استفاده کنند. باید بدانیم اگر شامپوها فقط ماده پاک کننده داشته باشند بعد از شستن موها کدر و خشک میشوند و قابل شانه کردن نیستند. برای همین به انواع شامپوها مواد مختلفی وارد می کنند که میتواند خواص زیر را داشته باشد:

  1. مرطوب کننده (مفید درمورد موهای خشک)
  2. مواد کف کننده
  3. حالت دهنده
  4. غلیظ کننده
  5. درخشان کننده
  6. مواد رنگ دهنده
  7. مواد معطر
  8. مواد محافظ
  9. ترکیبات خاص

وجود هر کدام از این اقلام کمک کننده است مثلا اگر مویی خشک است و از شامپوی مناسب با مرطوب کننده کافی استفاده نشود موها دچار خشکی و موخوره میشوند به خصوص اگر این فرد در محیط های باز با آلودگی هوا و خشکی زیاد محیط و یا استفاده از استخرهای با کلر زیاد قرار گیرد. بر عکس اگر این فردی با موهای چرب از شامپوی مناسب و قوی استفاده نکند موها تمیز نمی شوند و رضایت کافی نمی یابند. هدف از حالت دهنده ها  نرم و درخشان کردن موها است تا شانه کردن و حالت دادن موها آسان تر شود. این مواد معمولا در شامپوها ی مخصوص موهای خشک و آسیب دیده حایز اهمیت می باشند. بر خلاف تصور عمومی که کف زیاد باعث پاک کنندگی بیشتری میشوند شامپوها یی تولید شده اند که بدون آنکه کف زیادی داشته باشند قدرت پاک کنندگی بالایی از خود بروز می دهند، با این حال عموم مردم شامپوها ی کف کننده را می پسندند و آنرا یک مزیت می شمارند.

نرم کننده ها معمولا موادی هستند که به کلسیم و منیزیوم موجود در آب متصل شده و بدین وسیله از اتصال آنها به اسیدهای چرب که می توانند از تولید نمک هایی که به آسانی قابل حل نیستند جلوگیری کرده و به واقع سختی آب را می گیرند. غلیظ کننده به شامپوها قوام می دهد  و عموم مردم تصور می کنند که هر چه شامپوها غلیظ تر باشند تاثیر آن نیز بیشتر است ولی این مسله نیز صحت ندارد اگر چه شامپوهای غلیظ محاسنی دارند چون میزان مصرف کم است از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشند و بدلیل  غلظت سر ریز نمی شوند و داخل چشم نمی روند.

 

 

نقش عصاره ها و افزودنی های طبیعی در شامپو

شامپوهای روزانه غنی شده از عصاره گیاهان و پروتئین های طبیعی، تغذیه کننده پوست سربوده و سبب استحکام  و تقویت مو از ریشه تا ساقه می شود. این نوع شامپوها برای انواع مو و نیاز مصرف کننده با در نظر گرفتن ویژگی های سرشتی و اثر عوامل مخرب محیطی تولید شده و بر اساس نحوه انتخاب صحیح برای افراد مناسب است. بدین ترتیب حس تمیزی، نرمی و درخشندگی را پس از هر بار شستشو به ارمغان می آورد. عصاره گیاهان و افزودنی های مجاز در شامپوهای تخصصی، کارآیی آن را بهبود بخشیده و رضایت خاطر افزونتری ایجاد می کند. در این مقاله سعی شده تا ویژگی های بخش عمده ای از عصاره ها و افزودنی های مهم شامپوهای تخصصی لامینین را عنوان کنیم.

عصاره بابونه فلاونوئیدها:

مواد موثره در عصاره بابونه هستند که خاصیت تسکین التهاب، آرام بخشی پوست و کاهش خارش پوست سر و تقویت کنندگی مو را به همراه دارند. روشن و درخشان شدن مو اثر مهم آن است. عصاره‌ بابونه با خواص ضد التهاب خود در کاهش قرمزی و التهاب پوست سر فوق العاده سریع عمل کرده و حس راحتی و سبکی را به ارمغان می‌آورد.

عصاره گزنه:

باعث تحریک رشد مو شده، نرم کننده، ضد التهاب و کنترل کننده چربی پوست سر (اسکالپ) است. عصاره گزنـه با داشتن خـواص محرک رشد مو و کنتـرل چربی سر می تواند نقـش ارزنـده ای در کاهش و توقف ریزش مو داشته باشد.

عصاره پوست لیمو:

با دارا بودن اسید سیتریک می تواند موجب زدودن املاح و مواد اضافی موجود در آب مصرفی شده از این رو موجب درخشندگی و براق شدن مو می شود.

عصاره نیشکر:

در کنار عصاره لیمو، حالتی صاف و براق به مو داده و سبب استقامت و نیروبخشی پوست سرو تقویت پیازمو شده در نتیجه موهای ضعیف را مستحکم تر می نماید.

عصاره آلوئه ورا:

پیاز مو را تقویت کرده و التهاب پوست سر را کاهش می دهد. همچنین آبرسانی به مو و نرم کنندگی از دیگر وظایف آن است. آلوئه ورا دارای ماده ای بنام آلوئس با  اثر ضدعفونی کنندگی است و التیام دهنده قوی محسوب می شود.

پروتئین هیدرولیز شده گندم:

حاوی زنجیره های آمینواسیدی بزرگ است که با خاصیت نرمی وترمیم کنندگی ساقه مو سبب بهبود حالت و جلوگیری از وز شدن موها می شود. این پروتئین از موها در برابرخشکی، شکنندگی و دوشاخه شدن ناشی از آسیب های فیزیکی و محیطی مانند سشوار، اشعه ماورای بنفش و… محافظت می نماید.

پروتئین هیدرولیز شده ذرت:

محرک تقسیم سلولی پوست ناحیه سر بوده بدین ترتیب موجب افزایش خون رسانی این ناحیه و تقویت فولیکولها یا اصطلاحا پیاز مو می شود. تقویت رشد مو و ممانعت از ریزش آن اهداف اصلی بهره گیری از پروتئین هیدرولیز شده ذرت است.

گوار:

یک نرم کننده و حالت دهنده از نوع پلی ساکارید گیاهی است. استفاده از گوار باعث بهبود وضعیت موها و قابلیت تسهیل شانه کردن، کاهش الکتریسیته میان تارهای مو و احساس نرمی و حجیم شدن مو می شود.

روغن آرگان:

که از هسته میوه درخت آرگان استخراج می شود و حاوی ویتامین A، امگا ۶ و ۹ نیز می باشد. پوست را مرطوب می کند و الاستیته پوست را افزایش می دهد. بصورت طبیعی به مو آبرسانی می کند و از وز شدن مو جلوگیری می کند.

 

 

شامپو نرم کننده و کراتینه

راز داشتن موهایی سالم به دنبال مراقبت های پیشرفته از آن است. شامپو کراتینه و نرم کننده لامینین سبب صافی، تقویت و کمک به جلوگیری از موخوره و شکستگی انتهای مو می شود. شامپو های حاوی پروتئین ها و عصاره های گیاهی، کراتین و سرآمید همچون شامپو نرم کننده و کراتینه لامینین

 می توانند نقش عمده ای در حفاظت از مو و پوست سر داشته باشند.

کراتین:

نوعی پروتئین است که به طور طبیعی در سلول های مو وجود دارد. کراتین موجود در شامپو باعث سهولت در شانه پذیری پس از استحمام همچنین تغذیه و آبرسانی عمیق مو باعث احیاء و افزایش لطافت و انعطاف پذیری موها، ایجاد شفافیت، لطافت و براقی و ترمیم قسمت های آسیب دیده مو می شود.

Ceramides (سرامید):

به طور طبیعی در فیبر مو و درپوست وجود دارد و یک نرم کننده و مرطوب کننده طبیعی است. سرامید موجود در شامپو به ساقه مو کمک می کند که مقدار رطوبت و پروتئین موجود را برای مدت زمانی طولانی درون خود نگاه دارد و نرم کنندگی مو را افزایش دهد.

D-panthenol دی پنتنول:

این ماده از گروه ویتامین های B (B5) بوده و یک عامل مرطوب کننده عالی برای مو و کف سر است. این ماده به راحتی در پوست سر و فولیکول های مو نفوذ کرده و سبب مرطوب و نرم شدن پوست،افزایش بازسازی پوست، درخشش و صافی مو نیز می شود.

شامپو ویژه کودکان ونوزادان

شامپوهای فاقد نوعی ماده نگهدارنده موسوم به پارابن (FREE PARABEN)  می توانند موجب جلوگیری از مشکلات گوناگونی ازجمله سوزش و التهابات پوستی، درماتیت، روزاسه و واکنش های حساسیتی شدید درکودکان شود. شامپو بچه لامینین با فرمولاسیونی بسیار لطیف و ملایم  قادر است از همان روزهای اولیه تولد نوزاد که دارای موهای بسیار نرم و نازک است، مورد استفاده قرار گیرد. درجه قلیایی ضعیف، (pH) مناسب و سازگار با پوست سر حساس کودکان، مانع سوزش چشم می شود و ضمن اثر پاک کنندگی، ازبروز هرگونه تحریک پوست و چشم جلوگیری می کند. همچنین فقدان اسانس های مصنوعی موجب جلوگیری از حساسیت های پوستی می شود. لطفا با تهیه شامپوها ی منطبق با این فرمولاسیون و حاوی عصاره های شگفت انگیز گیاهی، تحولی در سلامت پوست و موی خود ایجاد کنید .

منبع: گل افشان آرایش

به اشتراک بگذارید: 

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =